full screen background image

Cydr, miody pitne

Zgodnie z prawem musisz być osobą pełnoletnią,

aby przeglądać tę witrynę!

Czy masz ukończone 18 lat?

NIE

Jeśli TAK zapraszamy dalej…

 

Miód Ziemiański z Majątku Sławno

Majątek Sławno

Majątek Sławno należy do rodziny Chachulskich od trzech pokoleń. Zamiłowanie do ziemi i jabłek zapoczątkował Tadeusz Chachulski, ekonomista z wykształcenia. W 1927 roku rozpoczął uprawę jabłek. Dzięki swoim kontaktom z najwybitniejszymi profesorami z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach założył 30 ha gospodarstwo sadownicze. Wykorzystał najnowsze odmiany i technologie uprawy. Ten proces jest kontynuowany i trwa do dziś. Obecnie majątek jest w rękach wnuczki Tadeusza Chachulskiego, Anity Chachulskiej, absolwentki Akademii Rolniczej w Warszawie.  W Polsce od dawien dawna na stołach gościł jabłecznik, zaś w XXI wieku ponownie zaczęło wzrastać zapotrzebowanie na ten trunek. Dlatego też na terenie Majątku Sławno w 2000 roku została założona winiarnia produkująca jabłeczniki. W roku 2003 jej produkcja rozszerzona została o miody pitne i cydry.

Majątek Sławno. Cydr miętowy i naturalny

Cydr Jabłkowy. Wysokogatunkowy napój jabłkowy, półmusujący, niskoalkoholowy, półwytrawny. Do procesu produkcji używany jest świeży sok jabłkowi i szlachetne odmiany drożdży winiarskich. Cydry są to niskoalkoholowe napoje otrzymane w wyniku odfermentowania cukrów zawartych w moszczu jabłkowym. Są one bardzo popularne, konkurują z winami stołowymi i deserowymi oraz  napojami bezalkoholowymi. Do fermentacji moszczu jabłkowego wykorzystywana jest naturalna mikroflora bytująca na owocach lub drożdże szlachetne specjalnych ras przystosowane do produkcji cydrów. Cydry łagodne i słodkie poddawane są pasteryzacji, zaś cydry wytrawne nie są pasteryzowane, a sprzedawane są na rynkach lokalnych. We Francji oprócz cydrów zwykłych i gazowanych produkowane są cydry musujące o zawartości alkoholu 5,6 – 6,2% obj.

Dwójniak Ziemiański

W literaturze fachowej z ostatnich lat cydr został zdefiniowany jako wino jabłkowe o zawartości alkoholu od 1,2 – 8,5%. Cydr podaje się do: serów, naleśników słodkich np.z lodami, bakaliami i polanych czekoladą, ale również do potraw bardziej mięsnych – w Bretanii podają Cydr często z boczkiem, porami zasmażanymi i żółtym serem. Cydr może być też serwowany do owoców morza np. ostrygi, ale i do smażonej soli na maśle z cebulką i pietruszką. Z kolei schłodzony cydr miętowy znakomicie ugasi pragnienie w upalne dni. Podany z naleśnikami , pierogami, pasztetami doda im tajemniczości i wykwintności. Majątek Sławno, jedyny producent Cydru w Polsce, za swój wybitny trunek zdobył I miejsce i złoty medal na Konkursie Winiarskim w Bełchatowie w 2005 roku.

Dwójniak Ziemiański – typowy dwójniak produkowany w równych częściach z miodu i wody, należy do miodów słodkich.

Maciej Jaros

Pasieka Macieja Jarosa

Firmą rodzinna, zajmującą się hodowlą pszczół i przetwórstwem produktów pszczelarskich, założona w 1978 roku.  Od roku 1991 zaczęliśmy produkuje miody pitne, które są podstawą obecnej działalności. Technologia produkcji została zbudowana na podstawie staropolskich tradycji i receptur. Nasze miody pitne produkowane są metodami naturalnymi, bez konserwantów, polepszaczy, sztucznych barwników i aromatów. Surowcem do ich produkcji jest miód pszczeli, woda i zioła. Swoje wybitne walory smakowe osiągają w czasie kilkuletniego leżakowania. Wyjatkowość tej miodosytni to fakt, iż wytwarza miody pitne w oparciu o prawdziwe, nie mieszane miody nektarowe z własnych pasiek.   Pasieka Jaros jest zdobywcą wielu tytułów i wyróżnień. Od kilku lat z powodzeniem bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Miodów Pitnych w USA (Mazer Cup, Boulder, Colorado). Produkty z Pasieki Macieja Jarosa sa rekomendowane przez Slow Food Polska

Półtorak Gronowy. Jest miodem pitnym owocowym, w którym minimum 30% wody potrzebnej do produkcji zostało zastąpione sokiem winogronowym. Powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i pół części wody. Leżakuje nawet 9 lat. Rozlewany jest do butelek kamionkowych co potęguje i uszlachetnia jego walory smakowe. Zawartość alkoholu ok. 16%. Wyjątkowo zharmonizowany smak winogron i miodu najlepszej jakości tworzą niepowtarzalny bukiet tego arcydzieła miodosytnictwa. Kuszący aromat winogron i niespotykane bogactwo smaków miodów pszczelich to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Nagrodzony złotym medalem na X Jubileuszowym Konkursie Win i Miodów Pitnych Toruń 2001 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa. Dostępny w kamionkach pojemności 750 ml.

Dwójniak Koronny. Typowy dwójniak produkowany w równych częściach z miodu i wody z domieszką specyficznych typowo polskich ziół polnych, należy do miodów słodkich. Produkowany głównie z miodów ciemnych jesiennych. Leżakuje ponad 5 lat. Zawartość alkoholu około 15%. Odznacza się świeżością oraz tak typową dla polskich miodów głębią aromatów i aksamitną gładkością. Zdobył liczne medale m. in.: złoty medal na X Jubileuszowym Konkursie Win i Miodów Pitnych Toruń ’2001 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa; brązowy medal Międzynarodowego Festiwalu Miodów Pitnych Boulder (Co) 2004; złoty medal Międzynarodowego Konkursu Miodów Pitnych MAZER CUP Boulder (Co) 2009.

Dostępny w kamionkach o pojemności 100 ml, 250 ml i 750 ml

Dwójniak Maliniak. Należy do słodkich pitnych miodów owocowych. Powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i jednej części wody, przy czym minimum 30% wody potrzebnej do produkcji zostało zastąpione sokiem malinowym. Wytworzony z najlepszej jakości miodów wielokwiatowych. Leżakuje minimum 5 lat. Rozlewany jest do butelek kamionkowych jak i do butelek szklanych. Zawartość alkoholu ok. 15%. Ma niezwykłe stężenie aromatu, choć nie jest przesadnie owocowy, a swój wyborny smak zawdzięcza równowadze garbnikowo – kwasowej i odrobinie miodowej goryczy. Zawiera znaczne ilości naturalnych przeciwutleniaczy. Zdobył liczne medale m. in.: złoty medal na XI Konkursie Win, Miodów Pitnych i Napojów Winiarskich Lublin 2002 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa;złoty medal Międzynarodowego Festiwalu Miodów Pitnych Boulder (Co) 2006; srebrny medal na XVI Konkursie Win, Miodów Pitnych i Napojów Winiarskich Dobroń 2007 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa.
Dostępny w kamionkach o pojemności 100 ml, 250 ml i 750 ml

 

Dwójniak AM wyprodukowany jest z mieszaniny miodów wiosennych i jesiennych z niewielkim dodatkiem ziół aromatycznych z własnej plantacji. Powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i jednej części wody. Leżakuje około 6 lat. Zawartość alkoholu około 15%. Lekka, ledwo wyczuwalna, nuta goryczy powoduje, że jego degustacja to prawdziwa przyjemność.Zdobył liczne medale m. in.: złoty medal na XIV Jubileuszowym Konkursie Win i Miodów Pitnych Piotrków Trybunalski 2005 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa; brązowy medal Międzynarodowego Festiwalu Miodów Pitnych Boulder (Co) 2006
Dostepny w kamionkach o pojemności 100 ml, 250 ml i 750 ml.

 

Trójniak Trybunalski. Typowy trójniak produkowany w proporcjach jedna część miodu i dwie części wody. Leżakuje minimum 3 lata. Zawartość alkoholu około 14%. Bardziej wytrawny i nie tak intensywny w smaku jak dwójniaki, jednak swą wyjątkową głębią aromatu powoduje niezapomniane wrażenia sensoryczne.Zdobył liczne medale i wyróżnienia m. in.: wyróżnienie na VI Konkursie Winiarskim Ozorków’97 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa; złoty medal Międzynarodowego Festiwalu Miodów Pitnych Boulder (Co) 2004

Dostępny w kamionkach pojemności 100 ml, 250 ml i 750 ml.

Dwójniak Lipiec. Wyprodukowany przez odfermentowanie czysto lipowego miodu pszczelego pochodzącego z Puszczy Boreckiej. Powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i jednej części wody. Długie leżakowanie nadało temu trunkowi ciekawy aksamitny smak. Lekka nuta goryczy pochodząca z miodu lipowego równoważy słodycz dwójniaka. Jego jasno-słomkowa barwa i silny aromat lipy powodują, że pijąc ten miód odnosi się wrażenie że lipiec trwa wiecznie. Niezależnie od pory roku.

Dostępny w kamionkach ceramicznych o pojemności 750 ml

Dwójniak Jabłkowy. Należy do pitnych, słodkich miodów owocowych. Powstaje poprzez zmieszanie jednej części miodu i jednej części wody, przy czym minimum 30% wody potrzebnej do produkcji zostało zastąpione sokiem jabłkowym. Wytworzony z najlepszej jakości miodów wielokwiatowych. Leżakuje minimum 5 lat. Zawartość alkoholu około 15 %. Idealne zharmonizowanie smaku jabłek i miodu pszczelego pozwoliło na otrzymanie miodu pitnego który zadowoli każde nawet najbardziej wybredne gusta. Zdobył liczne medale m. in.: złoty medal na XII Ogólnopolskim Konkursie Win i Miodów Pitnych Ciechocinek’2003 zorganizowanym przez Krajową Radę Winiarstwa i Miodosytnictwa; złoty medal Międzynarodowego Festiwalu Miodów Pitnych Boulder (Co) 2007; srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Miodów Pitnych MAZER CUP Boulder (Co) 2009
Dostępny w kamionkach ceramicznych o pojemności 750 ml